Yeni Yapı Malzemelesi Nanotüp, PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 05 Ekim 2009 12:17 | Administrator tarafından yazıldı.

Geleceğin yapı malzemesi Nano TüpYeni Yapı Malzemelesi Nanotüp,
Amerika Birleşik Devletleri’nden bir şirket, minik karbon nanotüplerinden oluşan çarşaf büyüklüğünde bir tabaka yaptı.Karbon nanotüpleri 10-9 metrelik kalınlıklarıyla bir saç telinden daha incedirler, uzunlukları ise bir milimetreden daha kısadır. Fakat bu inceliklerine rağmen çok güçlü ve serttirler. Uygun şekilde üretilirlerse mükemmel iletkenler olarak da kullanılabilirler.
Nanocomp, Amerika Birleşik Devletleri’nden bir şirket, işte bu nanotüplerden tabakalar oluşturuyor. 30 nanometre yarıçapında, her biri bir kaç düzine nanotüpten oluşan tomarlar hazırlanıyor, bu tomarlar dönen tamburlar üzerine alınıyor ve saatler süren bir bekleyişin ardından tabakalar oluşuyor. Tüpler arasındaki güçlü elektrostatik güçler tomarları bir arada tutuyor. Oluşan tabaka daha sonra tamburlardan kesilerek ayrılıyor.
Şimdiye dek oluşturulan en büyük tabaka 1 metre × 2 metre ölçülerinde, 1017’den fazla (yüz katrilyon) nanotüp içeriyor. Daha önce de nanotüplerden oldukça uzun parçalar yapılmıştı ancak, enleri 5 santimetre civarındaydı. Nanocomp ürettikleri tabakalarda bir ebat sınırlaması olmadığını söylüyor, ’Piyasa şartlarına ve isteğe göre istediğimiz büyüklükte tabaka üretebiliriz.’ diyorlar.
Üretilen bu tabaka olağanüstü bir güce sahip: 200-1,000 megapaskal arasında basınca karşı koyabiliyor. Paslanmaz çelik için bu değer 700 megapaskaldır. Nanotüplerden yapılan bu tabakalar aynı zamanda oldukça hafifler. Özkütleleri 0,2 g/cm3 ila 0,3 g/cm3 arasında. Aynı zamanda esneyebiliyorlar, kâğıt gibi katlanabiliyorlar ve makasla kesiliyorlar.
Nanotüplerden yapılan bu tabakalar havacılıkta kullanıma epeyce elverişli: Uçakların kaplamasında kullanılabilir veya hassas elektronik cihazları yıldırımlarda korumak üzere iletken kalkan olarak kullanılabilir. Havacılığın dışında da kullanım alanları olabilir, nanotüp tabakalar küçük elektronik aletleri elektromanyetik parazitlerden koruyabilir.
Uzay Asansörü: Yaklaştık mı?
Bazılarınız "karbon nanotüp" terimini, geçmiş yıllarda "uzaya asansörle çıkmak" konulu yazılarda ve belgesellerde görmüşsünüzdür. Süper-güçlü, süper-hafif bir halata ihtiyaç duyan bu sistem için düşünülen en iyi malzeme hep karbon nanotüpler olmuştur. Dünya yörüngesine çıkıp inebilen asansörün, Dünya yüzeyi ile sabit konumlu bir yörünge arasında malzeme taşıyabilmesi planlanıyor bu mega-yapı projesinde. Bu fikrin hiç de yeni olmadığını da hemen belirtelim. 1895 yılında, Eyfel Kulesi’nden esinlenen Rus bilim adam Konstantin Tsiolkovsky, 35,790 km yüksekliğinde bir kule ile sabit konumlu yörüngeye ulaşmanın hayallerini kurar.
Roket kullanmaksızın yörüngeye aygıtlar yerleştirilebilecek bu göksel asansörün yapımını desteklemek için yarışmalar da düzenleniyor. Her sene düzenlenen bu yarışmaya, geçen sene Nanocomp’un ürettiği malzeme de katılmış. DeltaX takımının asansörünün kablosu bu malzemeden yapılmış. Ancak, asansör ipi maalesef kopmuş.
Uzay asansörü yapımında kullanılan karbon nanotüplerinin çok geniş değil, bir kurdele gibi uzun olması gerekiyor. Ancak yine de bu alanda çalışanlar geniş tabakaların üretimini heyecanla karşılıyorlar. Bunu, alandaki gelişmenin ne kadar ilerlediğinin bir göstergesi olarak kabul ediyorlar.

Son Güncelleme: Salı, 13 Nisan 2010 19:51