Çevreci web sayfası PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 05 Ekim 2009 20:32 | Administrator tarafından yazıldı.

Kuresel ısınmaya neden olmayan ekolojik web sayfanız olmalı

Çevreci Ekolojik web sayfası olurmu demeyin oluyor. Şu şekilde internet servis sağlayıcınız yada sitenin barındırıldığı bilgisayar sistemleri eğer karbon salınımna neden oluyorsa bu web sayfaları çevreci değildir.Böyle bir web sayfasını kullandığınız zaman küresel ısınmaya neden olmaktasınız demektir. Araştırma Amerikadan Harvard Üniversitesi fizikçilerinden olan Alex Wissner-Gross’un hesaplamalarına göre, Google’a iki arama sorgusu gönderildiğinde, Google sunucularının tükettiği enerjinin 14 gram karbondioksit salınımına neden olduğunu ortaya koyulmuştur. Elektrikli ısıtıcıda bir fincan çay (yaklaşık 200 ml) ısıtmak için kullanılan enerjinin yarattığı karbondioksit salınımı ise yaklaşık 15 gram. Dünya üzerinde çalışır vaziyette duran bilgisayarların ne kadar enerji tükettiği konusunda bir araştırma yapan fizikçi Gross, “Google’ın aramalar için açık tuttuğu sunucuların çevreye etkisi yadsınamaz” diyor. Enerji tüketimi ve sunucularının bulunduğu yerler konusunda gizlilik politikası güden Google, karbon salınımı konusunda tek bir açıklama bile yapmıyor. Firma, her ne kadar en yeşil bilgisayar firmalarından biri olduğunu iddia etse de, Google arama altyapısının çalışma şekli oldukça yüksek enerji tüketmesine neden oluyor.

Google’da yapılan bir arama, yalnızca tek bir sunucuya yönlendirilmiyor, yanıt süresini kısaltmak amacıyla sorgular sunucular arasında paylaştırılıyor ve en hızlı cevap verebilecek sunucu sorguya yanıt veriyor.

Bu yöntem sorgu cevaplama süresini kısaltsa da, aynı anda bir çok sunucuyu uyardığından enerji tüketimini arttırıyor. Gartner firmasının bir raporuna göre, küresel bilişim endüstrisi, atmosfere dünyanın tüm havayolları kadar zarar veriyor.

Havayolları, toplam karbondioksit emisyonunun yüzde 2’si kadar sera gazına neden oluyor. Wissner-Gross’un hesabına göre basit bir internet sayfasını bile görüntülemek atmosfere saniyede 0.02 gram karbondioksit salıyor.

Bu hesaplamaların ardından şimdi Texas ta sadece rüzgar pervaneleri ile çalışan ekolojik servis sağlayıcısı oluşturuldu.

Eğer web sayfanızında çevreci olmasını istiyorsanız bizden bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine mail atabilirsiniz

Son Güncelleme: Salı, 13 Nisan 2010 19:49